Staff Directory

Principal:
James McCall
 
 
Assistant Principal: TBA
 
Dean of Students

Hazel Ellison    
 SRO Officer Legette    
 Reading Coach Jennifer Liles    
Guidance Counselor Dana Whitfield


 
Administrative Assistant:
Vanessa Dease
 

 
Bookkeeper: Sherry Bridges

 
Attendance Clerk: Deborah Covington

 
Parent Coordinator: Joyce Smith

 
Nurse: Melinda Boan

 
Cafeteria Manager: Terri Love

 
Global Career facilitator Shanetta Jacobs District  
 
Teacher Department
Deidre Hepburn Pre-Kindergarten
Opal Kinney Teacher Assistant


Debra Ransom Kindergarten
Sharol Ellerbe Teacher Assistant


Valerie Moore First Grade


Irene Waddell Second Grade

                         
Johanna Richardson Third Grade


Jasmine Dismal Fourth Grade
Analyn Gaballo Fourth Grade
Patricia Rogers
            Cathy Alford
Fifth Grade
            Fifth Grade
Ronnie Moore
            Nicole Chmielowski      
                      
            Alice Mbeng
                           TBA

            Sixth, Mathematics
            Sixth, Social Studies
            Sixth, ELA
            Sixth, Science
            Sixth, Math/Science
                       
David LeMargee Seventh Grade, ELA
Eugene Chenyi Seventh & Eighth Grade, Mathematics
                                                                Keydareon Graham
            
Seventh Grade, Math
Mark Thompson Seventh Grade, SS
                                                                Rashmi Singh
                                                          
Seventh Grade, Science
Justin Yager Seventh/Eighth Grade SS
Alex Gaston Eighth Grade SS
LaKisha Genwright Eighth Grade Math

            Dana Hiott
             
Eighth Grade Science
TBA Eighth Grade, Algebra I


Rona Cue Exceptional Education
Sabrina Dawkins Exceptional Education
Donna Johnson Exceptional Education
Catherine Norton-Smith Exceptional Education
Lordy DeVera Exceptional Education
Jacquel Thomas Exceptional Education
Pamela Hall Exceptional Education
Elizabeth Bradford Teacher Assistant
Marlene Hicks Teacher Assistant
Ida McKever Teacher Assistant
Joyce Poole Teacher Assistant


   
Brenda Ladson Library Media Specialist
Sherolyn Mumford Library Media Assistant
Paul Abrahamsen Art
Karen Larkins Keyboarding/Computer Skills
Joshua Learn Band/Music
Travis Conner Physical Education
Daryl Mason Physical Education
Deborah Covington Attendance Clerk
Terri Love Head Food Service
Nicole Britt Food Service Cashier
Betty Clark Food Service Operator
Linda Briggs Food Service  Operator
Shwn'eui Cousar Food Service Operator
Doreatha York Food Service Operator


Freddie Alford Custodian
Geraldine Ocean Custodian
Marvin McPhaul Custodian