Staff Directory

Principal:
James McCall
 
 
Assistant Principal Selina  Blue
 
Reading Coach:

Jennifer Liles

   
Guidance Counselor


 
Secretary:
Vanessa Dease
 

 
Bookkeeper: Sherry Bridges

 
Attendance Clerk: Lula Joseph

 
Parent Coordinator: Joyce Smith

 
Nurse: Melinda Boan

 
Cafeteria Manager: Terri Love

 
Global Career facilitator Shanetta Jacobs District  
 
Teacher Department
Deidre Hepburn Pre-Kindergarten
Elaine Poole Teacher Assistant


Betty Roberts Kindergarten
Geneva Townsend Teacher Assistant


Selina Phillips First Grade


Ruenell McRae Second Grade

            Nicole Chmielowski

            Third Grade
Valerie Moore Third Grade


Mae Dines Fourth Grade
Irene Waddell Fourth Grade
Patricia Rogers Fifth Grade
Ronnie Moore
            Rosie Powell
            Mary Goodwin
            Alice Mbeng
            Shiquita McCoy
            Gloria Campbell
Sixth, Mathematics
            Sixth, Social Studies
            Sixth, ELA
            Sixth, Science
            Sixth, Math/Science
            Sixth, Social Studies
Tawanda Harrington Seventh Grade, ELA
Eugene Chenyi Seventh Grade, Mathematics
Karen Brewer
Seventh Grade, Mathematics
Mark Thompson Seventh Grade, SS
Shawn Garrett Seventh Grade, Science
Justin Yager Seventh/Eighth Grade SS
Dana Hiott Eighth Grade SS
LaKisha Genwright Eighth Grade Mathematics
Brandy Garrett Eighth Grade Science
Antionette Bostic Eighth Grade, Algebra I


Rona Cue Exceptional Education
Elizabeth Hunsucker Exceptional Education
Donna Johnson Exceptional Education
Kathryn Norton-Smith Exceptional Education
Lourde Devere Exceptional Education
Deborah Cousins Exceptional Education
Pamela Hall Exceptional Education
Elizabeth Bradford Teacher Assistant
Marlene Hicks Teacher Assistant
Ida McKever Teacher Assistant
Joyce Poole Teacher Assistant
Linda Horne Teacher Assistant
   
Brenda Ladson Library Media Specialist
Sherolyn Mumford Library Media Assistant
Paul Abrahamsen Art
Karen Larkins Keyboarding/Computer Skills
Joshua Learn Band/Music
Travis Conner Physical Education
Daryl Mason Physical Education
Deborah Covington Teacher Assistant/ISS
 
Nicole Britt Food Service Cashier
Betty Clark Food Service Operator
Linda Briggs Food Service  Operator
Shwn'eui Cousar Food Service Operator
Doreatha York Food Service Operator


Freddie Alford Custodian
Geraldine Ocean Housekeeper
Vinnis Parnell Custodian
Charles McInnis Custodian